Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowe panaceum zacznie działać za dekadę

07 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Maciej Stańczuk Robert Kuraszkiewicz
autor zdjęcia: rbert gardziński
źródło: Rzeczpospolita
13.07.2015. Warszawa, ul. Prosta 51. Siedziba redakcji dziennika
autor zdjęcia: Gardzi ski Robert/Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
13.07.2015. Warszawa, ul. Prosta 51. Siedziba redakcji dziennika "Rzeczpospolita". Debata pt. Transformacja energetyczna i zmiany w polskiej polityce do 2030 i 2050 roku w kontekscie wyzwan, jakie stawia Unia Europejska. Nz. Robert Kuraszkiewicz - prezes zarzadu Stowarzyszenie Energii Odnawialnej Fot. Robert Gardzinski/Fotorzepa

Wydaje się, że jest konsensus wszystkich sił politycznych co do konieczności budowy reaktorów jądrowych. To główny warunek powodzenia. Na tym jednak pozytywy się kończą.

Rada Ministrów 2 listopada przyjęła uchwałę o wyborze technologii firmy Westinghouse, w oparciu o którą będzie realizowana budowa reaktorów jądrowych. Energetyka jądrowa przeżywa globalny renesans. W Polsce może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej. Reaktory – zarówno te duże, jak i małe SMR – mogą zastąpić węgiel jako stabilne źródło energii.

Transformacja ku bezemisyjnym źródłom energii jest konieczna. Bez niej może zostać zakwestionowany nasz model gospodarczy ze względu na „ślad węglowy” polskich firm w globalnych łańcuchach dostaw. Pochodzi on z dużego udziału paliw kopalnych w miksie energii, więc trzeba dążyć do jak najszybszej jego zmiany. Inaczej gospodarka utraci konkurencyjność.

Polski program jądrowy, ogłoszony przez rząd po raz pierwszy w 2009 r., był do tej pory największą porażką w historii gospodarczej wolnej Polski. Wydaliśmy nań już 2 mld zł, a dopiero jesteśmy na etapie wyboru technologii.

Podział ryzyk

Energetyka jądrowa charakteryzuje się relatywnie wysokimi kosztami budowy, niskimi i stabilnymi kosztami paliwa i stałymi (w większości) kosztami operacyjnymi. Struktura kosztów OZE jest podobna (z zerowymi kosztami paliwa), a nakłady kapitałowe na 1 MWh energii są istotnie niższe, choć efektywność też jest niższa. Jak wszystkie technologie kapitałochłonne energetyka jądrowa jest wrażliwa na stopę dyskonta i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 12414

Spis treści

Reklama

Zamów abonament