Jak zakwalifikować wyjazdy szkoleniowe
Zdaniem TSUE cel wyjazdu nie ma wpływu na możliwość opodatkowania wydarzenia turystycznego przy zastosowaniu procedury marży.
Niektóre usługi kształcenia korzystają ze zwolnienia z VAT. Dotyczy to m.in. usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, nauczania języków obcych czy też usług kształcenia wykonywanych przez określone podmioty, np. przez uczelnie. Zwolnienie dla ww. świadczeń może być stosowane, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 26, 28 oraz 29 ustawy o VAT lub w § 3 ust. 1 pkt 13-14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Nierzadko jednak kształcenie powiązane jest z wyjazdem, w ramach którego uczestnikowi zapewniane są przejazdy, nocleg, wyżywienie. Jako przykład można wskazać kształcenie zawodowe archeologa realizowane w ramach wyjazdu szkoleniowego do Aten.
Czy jest to usługa kompleksowa
Można próbować twierdzić, że w przypadku zapewnienia kształcenia w formie wyjazdowej dalej mamy do czynienia z kształceniem, jako usługą kompleksową. Będzie tak w szczególności, jeżeli kształcenie zawodowe jest jedynym celem wyjazdu i jednocześnie nie ma możliwości jego realizacji bez odbycia podróży. Z drugiej jednak strony, usługodawca w takim przypadku zapewnia uczestnikowi również transport, zakwaterowanie, wyżywienie.
Pojawia się więc pytanie czy świadczenie w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta