Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo korupcji wyborczej

23 listopada 2022 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Obietnica korzyści za głosowanie w określony sposób różni się od deklaracji wyborczej.

Władze pochodzące z mandatu narodu, czyli wybierane w wyborach powszechnych, tajnych, równych i bezpośrednich, są jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Wybory zaś wynikają z zasady suwerenności narodu i jako takie są podstawową formą weryfikacji działań rządzących dokonywanej przez rządzonych.

Przez pojęcie wyborów rozumie się zespół różnorodnych działań i czynności mających na celu powołanie odpowiednich kandydatów do określonych funkcji. Bezpieczny system wyborczy nie jest dany raz na zawsze. Jako rzeczywista i cenna wartość demokratycznego państwa prawnego wymaga instytucjonalnego zabezpieczenia i utrwalenia na przyszłość. Niebagatelna rola przypada prawu karnemu materialnemu.

Mając na uwadze rangę problemu, ustawodawca w rozdziale XXXI kodeksu karnego zgrupował przepisy, które penalizują nielegalne działania wymierzone przeciwko wyborom i referendum. Wśród nich odnajdujemy normę prawną chroniącą tzw. obiektywną szczerość głosowania zakodowaną przez ustawodawcę w przepisie art. 250a k.k., który kryminalizuje zjawisko korupcji wyborczej.

Dekret Naczelnika Państwa

Już Dekret Naczelnika Państwa z 8 stycznia 1919 r. o postanowieniach karnych za przeciwdziałanie wyborom do Sejmu i wykonywaniu obowiązków poselskich penalizował korupcję wyborczą. Art. 3 dekretu stanowił, że „winny nakłonienia wyborcy za pomocą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament