Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować ekwiwalent za urlop

23 listopada 2022 | Rachunkowość | Katarzyna Machałowska

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest uprawnieniem pracownika, który w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jego wypłatę trzeba odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.

Każdy pracownik świadczący prace na podstawie umowy o pracę ma prawo do skorzystania w ciągu roku z nieprzerwanego i odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy (na podstawie umowy o pracę) oraz poziomu ukończonej szkoły pracownika i reguły wynosi 20 lub 26 dni. Występują jednak sytuacje w których z różnych powodów pracownik nie wykorzystał całego przysługującemu urlopu w trakcie zatrudnienia. Art. 171 Kodeksu pracy wskazuje, że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W sytuacji, w której po ustaniu umowy np. na czas określony strony stosunku pracy podejmą decyzję o kontynuowaniu współpracy zawierając kolejna umowę wypłata ekwiwalentu nie stanowi obowiązku pracodawcy. Ważne, że aby taki stan rzeczy mógł zaistnieć to obie strony muszą podjąć decyzję o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament