Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki stawiające na zrównoważony rozwój przyciągają inwestorów

23 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż niekiedy jest trudno wskaźniki dotyczące ESG przełożyć bezpośrednio na wyniki firm, to jest pewne, że długoterminowo mają one wpływ na wartość spółek. Stąd też ich rosnące znaczenie w analizach inwestycyjnych.

Prawie czterech na dziesięciu prezesów dużych przedsiębiorstw na świecie uważa, że nacisk na wdrażanie strategii ESG jest teraz kluczem do zwiększenia konkurencyjności ich firm. Zapowiadają więc, że zrównoważony rozwój w kontekście wszystkich produktów i usług będzie dla nich najważniejszym działaniem strategicznym w najbliższych sześciu miesiącach.

Tak wynika z najnowszego badania nastrojów szefów, EY CEO Outlook Pulse Survey, które objęło 760 top menedżerów z dziesięciu dużych gospodarek. I pokazało, że – pomimo wysokiej inflacji i zagrożenia recesją – około 40 proc. szefów dużych firm traktuje ESG jako biznesową szansę, by wejść na nowy poziom rozwoju.

Stabilne mimo zmienności

Jak zwraca uwagę Arkadiusz Gęsicki, partner w EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich, zrównoważony rozwój i cyfrowa transformacja to kluczowe obszary, na których skupiają się prezesi firm, chcąc zniwelować wyzwania z ostatnich miesięcy. Wymuszają to regulatorzy, inwestorzy, klienci i pracownicy firm.

W tegorocznej, piątej już edycji badania GPW dotyczącego wpływu czynników ESG na decyzje inwestycyjne 81 proc. profesjonalnych inwestorów giełdowych w Polsce oceniło, że spółki, które posiadają wdrożoną strategię ESG, są postrzegane jako podmioty o niższym ryzyku.

– Uwzględnianie danych ESG w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament