Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest zmiana stanu produktów

23 listopada 2022 | Rachunkowość | ANNA KALISZ

Pojęcie zmiana stanu produktów pojawia się w załącznikach nr 1 i 5 do ustawy o rachunkowości. Jest to element rachunku zysków i strat. Ustawodawca umożliwia sporządzenie tego rachunku w jednym z dwóch wariantów: porównawczym lub kalkulacyjnym.

Zmiana stanu produktów jest pozycją, która różni oba rachunki zysków i strat w części dotyczącej przychodów netto ze sprzedaży. Zmianę stanu produktów wyliczają i prezentują tylko te jednostki, które zdecydowały się na sporządzenie rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym >patrz rys. 1.

Choć pozycja ta występuje w części dotyczącej przychodów ze sprzedaży, to jednak dotyczy korekty kosztów. Dla prawidłowego zrozumienia tej kwestii niezbędne jest przypomnienie czym jest zasada współmierności przychodów i kosztów oraz zamknięty krąg kosztów.

Zasada współmierności

Zasada współmierności przychodów i kosztów jest jedną z podstawowych zasad rachunkowości, co zostało zapisane w art. 6 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą zasadą w sprawozdaniu finansowym jednostki należy ująć wszystkie przychody danego okresu oraz wszystkie koszty związane z uzyskaniem tych przychodów. Na przykład, mogą pojawić się sytuacje, że jednostka teraz ponosi jakiś koszt jednak przychód z nim powiązany pojawi się dopiero w kolejnym okresie sprawozdawczym. W takim przypadku należy skorygować poniesione koszty (np. związane z produkcją), ponieważ jednostka nie osiągnęła z tego tytułu przychodów (np. nie sprzedała wyprodukowanych wyrobów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament