Czym jest zmiana stanu produktów
Pojęcie zmiana stanu produktów pojawia się w załącznikach nr 1 i 5 do ustawy o rachunkowości. Jest to element rachunku zysków i strat. Ustawodawca umożliwia sporządzenie tego rachunku w jednym z dwóch wariantów: porównawczym lub kalkulacyjnym.
Zmiana stanu produktów jest pozycją, która różni oba rachunki zysków i strat w części dotyczącej przychodów netto ze sprzedaży. Zmianę stanu produktów wyliczają i prezentują tylko te jednostki, które zdecydowały się na sporządzenie rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym >patrz rys. 1.
Choć pozycja ta występuje w części dotyczącej przychodów ze sprzedaży, to jednak dotyczy korekty kosztów. Dla prawidłowego zrozumienia tej kwestii niezbędne jest przypomnienie czym jest zasada współmierności przychodów i kosztów oraz zamknięty krąg kosztów.
Zasada współmierności
Zasada współmierności przychodów i kosztów jest jedną z podstawowych zasad rachunkowości, co zostało zapisane w art. 6 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą zasadą w sprawozdaniu finansowym jednostki należy ująć wszystkie przychody danego okresu oraz wszystkie koszty związane z uzyskaniem tych przychodów. Na przykład, mogą pojawić się sytuacje, że jednostka teraz ponosi jakiś koszt jednak przychód z nim powiązany pojawi się dopiero w kolejnym okresie sprawozdawczym. W takim przypadku należy skorygować poniesione koszty (np. związane z produkcją), ponieważ jednostka nie osiągnęła z tego tytułu przychodów (np. nie sprzedała wyprodukowanych wyrobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta