Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie dostanie grosza od dofinansowania

23 listopada 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Gdy brak podstawowego warunku „bezpośredniego związku” między subwencją a ceną świadczenia to bez znaczenia jest to, że jej otrzymanie pozwala na ustalenie tej ceny w niższej wysokości.

W sierpniu 2021 r. gmina wystąpiła o interpretację dotyczącą VAT. A konkretnie chodziło o ustalenie podstawy opodatkowania usług świadczonych na rzecz mieszkańców za pomocą przydomowych oczyszczalni ścieków.

Z wniosku wynikało, że na realizację projektu samorząd dostał częściowe unijne dofinansowanie. W pozostałym zakresie inwestycja miała zostać sfinansowana ze środków własnych gminy, w tym z wpłat od mieszkańców, którzy finalnie będą korzystać z usług za pomocą przydomowych oczyszczalni.

Gmina była przekonana, że podstawą opodatkowania świadczonych przez nią usług będzie wyłącznie kwota wpłat mieszkańców ustalona w umowach, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Fiskus dopatrzył się jednak podstaw do objęcia opodatkowaniem także dofinansowania. Tłumaczył, że w sprawie wystąpią skonkretyzowane świadczenia, które są wykonywane między dwoma stronami umowy, tj. między gminą, a właścicielami nieruchomości, którzy zobowiązali się do zapłaty wynagrodzenia. W konsekwencji będą to usługi podlegające opodatkowaniu VAT. A środki przekazane gminie na dofinansowanie projektu mają bezpośredni wpływ na cenę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament