Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydent nie powinien ingerować w pracę SN

23 listopada 2022 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Neosędziowie z SN nie mają prawa orzekać w żadnej sprawie – mówi sędzia Piotr Gąciarek, SO w Warszawie, wiceprezes warszawskiego oddziału Iustitii.

Złożył pan już pozew o wyrównanie wynagrodzenia?

Jeszcze nie, ale planuję to zrobić w najbliższym czasie.

Czy będą to dwa pozwy – za lata 2021 i 2022, bo takie są możliwe?

Myślę, że wystąpię z pozwem za rok 2021. Od kilku lat politycy z rozmysłem ignorują zapisaną w prawie o ustroju sądów powszechnych zasadę powiązania wysokości zarobków sędziów ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Bez wątpienia nie chodzi tu o oszczędności, ale o swoiste ukaranie niepokornego środowiska sędziowskiego, które w zdecydowanej większości nie godzi się na ograniczenie niezależności władzy sądowniczej. Polscy sędziowie mimo niesprzyjających warunków ciężko pracują i mają prawo do wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu i zakresowi obowiązków, co wynika wprost z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP.

Czy akcja Iustitii w sprawach sprzeciwu wobec zamrożenia wynagrodzeń sędziowskich cieszy się popularnością? Dużo pozwów zostało już złożonych?

Nie mam szczegółowych danych, ale z moich obserwacji wynika, że coraz więcej sędziów skłania się do wystąpienia z pozwami. Myślę, że takich spraw będzie naprawdę dużo.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN przywraca do orzekania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12427

Wydanie: 12427

Spis treści
Zamów abonament