Dostawa nieruchomości w ramach umowy zamiany a VAT i PCC
W obrocie gospodarczym występują transakcje obejmujące nie tylko sprzedaż, lecz również zamianę rzeczy. Na gruncie ustawy o VAT czynności te stanowią odpłatne dostawy towarów.
Nie ma tutaj znaczenia fakt, że w takich przypadkach odpłatność za przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel przybiera formę kompensaty wzajemnej należności, a nie przekazania świadczenia pieniężnego. W konsekwencji zamiana rzeczy w tym nieruchomości jako czynność stanowiąca odpłatną dostawę towarów podlega opodatkowaniu VAT.
Zamiana nieruchomości
W myśl art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W efekcie w przypadku umowy zamiany obie strony przenosząc na siebie wzajemnie własność rzeczy, występują jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy.
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności w sytuacji, gdy są dokonywane przez podatników tego podatku. W ustawie o VAT brak jest przy tym zastrzeżenia, w myśl którego odpłatność za czynność dostawy towarów musi mieć postać pieniężną. Świadczenie wzajemne może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta