Prywatnie czy firmowo
ORZECZNICTWO | Zarabiający na mieszkaniach często mają problem z określeniem, czy wynajem jest działalnością gospodarczą, czy też można go rozliczać prywatnie. A od tego zależy forma opodatkowania.
Wynajem prywatny to od 1 stycznia 2023 r. tylko ryczałt. Firmowy można rozliczać na skali, liniówce albo ryczałtem.
Kiedy wynajem jest prywatny, a kiedy firmowy? Przypomnijmy, że definicja działalności gospodarczej znajduje się w ustawie o PIT. Wynika z niej, że przedsiębiorcą stać się bardzo łatwo. Wystarczy, że działamy w sposób ciągły, powtarzalny, zorganizowany i chcemy na tym zarobić. Co do zasady wynajmujący spełnia te warunki.
Uchwała NSA
Czy to oznacza, że powinien zarejestrować działalność i rozliczać się jak przedsiębiorca? O to przez wiele lat toczyły się spory między podatnikami a skarbówką. Sprawą zajął się w końcu Naczelny Sąd Administracyjny, który w uchwale siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r. (II FPS 1/21) wskazał, że to podatnik decyduje, czy powiązać dane rzeczy z działalnością gospodarczą, czy też zostawić w majątku prywatnym. Jak czytamy w uchwale: „Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (…), chyba że stanowią składnik majątkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta