Uważaj na rozliczenie opłat za mieszkanie
MEDIA | Wynajmujący prywatnie nie nalicza podatku od kosztów prądu i gazu, jeśli musi je ponosić najemca.
Jeśli z umowy wynika, że opłaty za media obciążają najemcę, wtedy nie są przychodem właściciela wynajmowanego prywatnie mieszkania bądź lokalu użytkowego. Dlatego tak ważne jest określenie zasad rozliczenia z lokatorem, abyśmy nie musieli płacić dodatkowego podatku od mediów oraz innych opłat. Powinni na to zwrócić uwagę zwłaszcza ci, którzy jeszcze w zeszłym roku byli na skali. Wtedy, nawet jeśli musieli wykazać dodatkowy przychód, to płacąc za media, jednocześnie rozliczali koszty. Wychodzili więc na zero. Po obowiązkowym przejściu w styczniu na ryczałt, gdzie nie ma kosztów, zostanie im tylko przychód.
Trzeba sprawdzić umowy
Dlatego wynajmujący powinni sprawdzić umowy. Odpowiednie zapisy i wyraźne rozgraniczenie czynszu oraz opłat za media powinny ich zabezpieczyć przed dodatkowym podatkiem.
Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2022 r. (0114-KDIP3-2.4011.970.2022.1.MG). Wystąpił o nią mężczyzna, który wynajmuje prywatnie (nie jest to działalność gospodarcza) mieszkanie.
Z umowy wynika, że lokator, oprócz czynszu, ponosi wszelkie koszty utrzymania lokalu. Są to opłaty za gaz, ogrzewanie, prąd, wodę, odprowadzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta