Sąd dla europejskich patentów
Jednolity Sąd Patentowy będzie jedynym właściwym sądem dla wielu sporów patentowych. W ciągu sześciu tygodni po rozprawie wyda decyzję, którą będzie można zaskarżyć do sądu apelacyjnego.
Spory dotyczące patentów europejskich o jednolitym skutku będą rozstrzygane jedynie przez Jednolity Sąd Patentowy. Dodatkowo wszystkie patenty europejskie, będące w mocy na terenie krajów, które już ratyfikowały porozumienie, również domyślnie podlegać będą pod jurysdykcję tego sądu.
Choć Polska nie zadeklarowała przystąpienia do systemu, warto wiedzieć, jakie zmiany nadchodzą w 17 krajach Unii Europejskiej.
W połowie roku
Jednolity Sąd Patentowy (ang. Unified Patent Court, UPC) najprawdopodobniej rozpocznie pracę dopiero w czerwcu 2023 r. Termin wejścia został przesunięty o dwa miesiące ze względów technicznych, a dokładnie ze względu na dostęp do systemu zarządzania sprawami i problemami związanymi z uzyskaniem odpowiednich podpisów elektronicznych.
Od momentu wejścia w życie Porozumienia Jednolity Sąd Patentowy będzie jedynym właściwym sądem dla wielu sporów patentowych. Szczególnie istotna jest informacja, że rozpatrywane przed tym sądem będą też domyślnie sprawy związane z patentami europejskimi, jakie są w mocy na terenie krajów, które do systemu będą należeć.
Opcja opt-out
Możliwe jest wyjście z tego systemu – mowa o słynnym opt-out. Pod tą nazwą kryje się wniosek, który trzeba złożyć do Jednolitego Sądu Patentowego, w którym to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta