Urlop adopcyjny na nowych zasadach
Od 1 lutego rodzice adopcyjni i zastępczy będą mogli korzystać z urlopów według korzystniejszych reguł. Wolne od pracy będzie przysługiwało także na starsze dzieci – nawet do ukończenia 14 lat.
Dotychczas prawo do urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługiwało wyłącznie w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza lub adopcji dziecka, które nie ukończyło 7 lat. Nowelizacja kodeksu pracy, która wchodzi w życie 1 lutego 2023 r., znacząco podnosi górną granicę wieku dziecka umożliwiającą skorzystanie rodzicom adopcyjnym z urlopów – z 7 do 14 lat. Ta zmiana nie dotyczy rodziców zastępczych, którzy będą mogli skorzystać z urlopu do momentu ukończenia przez dziecko 7 lat (lub 10 lat – w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego).
Dla rodziny zastępczej
Do kodeksu pracy dodano też przepisy doprecyzowujące uprawnienia do urlopów rodziców zastępczych, którzy przysposobili dziecko wychowywane w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). Jeżeli w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta