Home office nie tylko za porozumieniem
Jedną z podstaw wprowadzenia pracy zdalnej ma być polecenie pracodawcy. Do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego może to być podstawowa forma kierowania do pracy z domu.
Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, która czeka na podpis prezydenta (według stanu na 24 stycznia), pracodawca będzie mógł polecić pracę zdalną w okresie:
∑ obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, lub
∑ w którym zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.
Brak bezpieczeństwa
Pierwsza z przesłanek nie powinna budzić wątpliwości. Określenie stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemiologicznego oraz stanu epidemii wymaga formalnej decyzji odpowiednich organów.
Natomiast zastosowanie drugiej przesłanki będzie wymagało oceny sytuacji przez samego pracodawcę. Po pierwsze, będzie musiał stwierdzić, że praca w biurze lub magazynie nie może być wykonywana przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów i zasad regulujących bezpieczeństwo i higienę pracy.
Należy zwrócić uwagę, że podstawą wprowadzenia pracy zdalnej może być tylko brak możliwości zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Samo ryzyko, że taka okoliczność wystąpi, nie jest jeszcze wystarczająca, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta