Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa i wyboista droga do celu NBP

26 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
autor zdjęcia: parkiet tv
źródło: Rzeczpospolita

W tym roku inflacja wyraźnie się obniży, ale do celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc., wróci najwcześniej pod koniec 2025 r. – ocenia Marek Rozkrut, główny ekonomista EY na Europę i Azję Środkową.

Produkcja przemysłowa w Polsce w grudniu realnie wzrosła tylko o 1 proc. r./r., najmniej od niemal dwóch lat. Ale to w dużej mierze efekt wysokiej bazy odniesienia w energetyce. W przetwórstwie przemysłowym produkcja sprzedana wzrosła w grudniu o 3,4 proc. r./r., a szczególnie dobrze radziły sobie branże zorientowane na eksport. Czy mimo kryzysu energetycznego w Europie popyt zagraniczny wciąż wspiera koniunkturę nad Wisłą?

Sektor przemysłowy w Polsce radzi sobie świetnie przez cały czas od wybuchu pandemii. Realny poziom produkcji jest dziś wyżej, niż byłby, gdyby kontynuowany był trend sprzed 2020 r. A przecież od tego czasu mieliśmy Covid-19, wojnę w Ukrainie, wzrost kosztów produkcji. Oczywiście, przemysł odczuje skutki głębokiego spowolnienia w Europie, którego dołek, także w Polsce, przypadnie na bieżący kwartał. Ale relatywne wyniki przemysłu będą wciąż dobre.

Warto pamiętać, że eksporterzy, którzy odpowiadają za zdecydowaną większość polskiej produkcji przemysłowej, są bohaterami naszej gospodarki nie tylko teraz, ale właściwie stale od ponad dwóch dekad. Około 38 proc. tego, co jest w Polsce wytwarzane, jest eksportowane. I ta część gospodarki rosła najszybciej, miała największy wkład do wzrostu PKB. A biorąc pod uwagę niekorzystne zmiany demograficzne, które będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12480

Wydanie: 12480

Spis treści
Zamów abonament