Najem poza biznesem
INTERPRETACJE | Przedsiębiorca nie musi wykazywać w działalności zysków z prywatnego wynajmu. Może je rozliczać poza firmą.
Potwierdzają to interpretacje skarbówki.
Spójrzmy na sprawę przedsiębiorcy prowadzącego cukiernię. Wynajmuje grunt pod paczkomat. Zamierza też postawić budynek. Będą w nim cztery lokale użytkowe. Przedsiębiorca planuje je wynajmować. Wskazuje jednak, że nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej. Dodaje, że środki na budowę pochodzą ze wspólnych małżeńskich oszczędności. Nieruchomości nie zostaną wprowadzone do biznesu, będą należeć do prywatnego majątku małżeństwa. Mają stanowić zabezpieczenie na przyszłość.
Majątek prywatny
Jak rozliczyć przychody z wynajmu gruntu pod paczkomat, a także budowanych lokali? Czy można przyjąć, że jest to najem prywatny i opodatkować poza biznesem?
Przedsiębiorca twierdzi, że wynajem nie jest i nie będzie działalnością gospodarczą. Stanowi bowiem element zarządzania majątkiem prywatnym. Zyski mają wspomagać budżet domowy i pokrywać koszty utrzymania.
Skarbówka przypomniała, że najem może być rozliczany w firmie, a także poza nią. Zasadą jest jednak, że najem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta