Członek zarządu nawet po odwołaniu może odpowiadać za długi spółki
Za długi niewypłacalnej spółki powstałe przed odwołaniem z zarządu jego członkowie odpowiadają pod warunkiem, że powstał obowiązek złożenia wniosku o upadłość. Dla powstania tej odpowiedzialności istotna jest data powstania długu, a nie jego wymagalności – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 17 maja 2022 r., sygn. Akt VII AGa 922/20 zapadł na skutek apelacji pozwanego, byłego członka zarządu niewypłacalnej spółki, od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd ten zasądził od niego na rzecz powoda kwotę 272 016,58 zł tytułem nieuiszczonej przez niewypłacalną spółkę ceny za zamówione kruszywo z odsetkami oraz 22 618 zł tytułem kosztów procesu i egzekucji.
Stan faktyczny
Pozwany pełnił funkcję członka zarządu w spółce (która stała się niewypłacalna) do momentu odwołania go z zarządu uchwałą wspólników z 12 maja 2011 r. Także 12 maja 2011 r. pozwany darował swoje udziały drugiemu wspólnikowi, który w ten sposób stał się jedynym wspólnikiem i członkiem zarządu.
W przedmiotowej sprawie spółka, w której pełnił funkcję pozwany, miała zawartą umowę ramową z powodem, która to umowa była regulaminem dla przyszłych umów sprzedaży zawieranych przez składanie zamówień na kruszywo. W oparciu o tę umowę spółka na bieżąco zamawiała kruszywo, także już po odwołaniu pozwanego członka zarządu. Do dnia wniesienia pozwu przez powoda należność z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta