Duma gatunkowa
Przez ponad stulecie archeolodzy zastanawiali się, czy prehistoryczni łowcy z epoki lodowej rzeczywiście polowali na mamuty (tzw. włochate, właściwe, wielkie; łac. Mammuthus primigenius), czy raczej tylko wykorzystywali zwierzęta padłe z przyczyn naturalnych, takich jak choćby starość, walki w stadzie, ugrzęźnięcie w błocie.
Zwolennikom polowania pierwsza z hipotez była na rękę, ponieważ ukazywałaby gatunek Homo sapiens z jak najlepszej strony i podkreślała ludzką kreatywność, odwagę, umiejętność współpracy i wykorzystywanie potencjału środowiska naturalnego. Natomiast sceptycy nie widzieli technologicznych podstaw do polowania na mamuty, czego dowodzić miały: zbyt słaba siła rażenia ówczesnej broni w stosunku do masy i anatomicznej budowy mamutów (skóra grubości 2 cm) oraz potencjalna ilość ofiar wśród łowców czyniąca polowanie nieopłacalnym pyrrusowym zwycięstwem.
Ale dowód wreszcie się pojawił – w Krakowie, w pobliżu kopca Kościuszki. Znajduje się tam stanowisko archeologiczne badane od wielu lat. Archeolodzy odkopali na nim szczątki około 120 mamutów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta