Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady rozwiązywania umów na czas określony

25 maja 2023 | Poradnik prawny RZ | ZUZANNA MARCHLEWSKA

POSTĘPOWANIE | Wypowiedzenie umowy terminowej trzeba uzasadnić i skonsultować

Wejście w życie nowych przepisów wprowadziło rewolucję w zakresie umów o pracę na czas określony. Celem zmiany jest usunięcie niezgodności dotychczasowych przepisów z konstytucją i z prawem UE. W poprzednim stanie prawnym istniało nieuzasadnione różnicowanie pracowników w zależności od zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony. W celu zapewnienia równego traktowania pracowników niezależnie od rodzaju zawartej z nimi umowy o pracę ujednolicono zasady rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony.

Uzasadnienie i konsultacje

Zgodnie z aktualnym brzmieniem kodeksu pracy wypowiedzenie stosunku pracy składane zarówno pracownikom na umowach terminowych, jak i na umowach na czas nieokreślony, musi zawierać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca w obu przypadkach jest też zobowiązany przeprowadzić konsultację z organizacją związkową, jeśli pracownik korzysta z takiej ochrony.

Zmiana przepisów zbliżyła także roszczenia dostępne pracownikom w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony.

Jak przy umowie bezterminowej

Jakie cechy musi posiadać przyczyna stanowiąca uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? W wyniku nowelizacji kodeksu pracy wypowiedzenia umów terminowych należy traktować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament