Nowe zasady rozwiązywania umów na czas określony
POSTĘPOWANIE | Wypowiedzenie umowy terminowej trzeba uzasadnić i skonsultować
Wejście w życie nowych przepisów wprowadziło rewolucję w zakresie umów o pracę na czas określony. Celem zmiany jest usunięcie niezgodności dotychczasowych przepisów z konstytucją i z prawem UE. W poprzednim stanie prawnym istniało nieuzasadnione różnicowanie pracowników w zależności od zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony. W celu zapewnienia równego traktowania pracowników niezależnie od rodzaju zawartej z nimi umowy o pracę ujednolicono zasady rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony.
Uzasadnienie i konsultacje
Zgodnie z aktualnym brzmieniem kodeksu pracy wypowiedzenie stosunku pracy składane zarówno pracownikom na umowach terminowych, jak i na umowach na czas nieokreślony, musi zawierać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca w obu przypadkach jest też zobowiązany przeprowadzić konsultację z organizacją związkową, jeśli pracownik korzysta z takiej ochrony.
Zmiana przepisów zbliżyła także roszczenia dostępne pracownikom w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony.
Jak przy umowie bezterminowej
Jakie cechy musi posiadać przyczyna stanowiąca uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? W wyniku nowelizacji kodeksu pracy wypowiedzenia umów terminowych należy traktować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta