Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy rodzic odmówi pracy po godzinach

25 maja 2023 | Kadry i Płace | Katarzyna Dulewicz

Pracownik wychowujący dziecko do lat 8 nie może zablokować wykonywania pracy ponadwymiarowej, jeśli jest zatrudniony na część etatu.

∑ Zatrudniamy pracownicę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 2/5 etatu. Pracownica pracuje przez trzy dni w tygodniu, po około 5 godzin. Jej umowa o pracę wskazuje, że dopiero po przekroczeniu 39/40 pełnego etatu będzie uprawniona do otrzymania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W niektórych miesiącach planujemy pracownicy więcej godzin niż wynosi nominał dla jej etatu (np. 78 godzin zamiast 64). W tym miesiącu pracownica odmówiła pracy w wymiarze 16 godzin powyżej nominału (dwa dodatkowe dni), twierdząc, że opiekuje się dzieckiem poniżej 8. roku życia, więc pracodawca nie może zatrudniać jej w godzinach nadliczbowych bez jej zgody. Czy odmowa jest uzasadniona? Czy możemy polecać takiej pracownicy pełnienie dyżurów pracowniczych? – pyta czytelniczka.

Odmowa pracownicy nie była moim zdaniem uzasadniona, gdyż dodatkowe 16 godzin pracy ponad miesięczny nominał to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament