Logistyka przyszłości – czyli jaka?
Rosnąca rola logistyki i transportu rodzi wiele pytań o rozwój i znaczenie tej branży w przyszłości. Globalny operator logistyczny, firma FM Logistic, zaprosił ekspertów zewnętrznych i wewnętrznych do weryfikacji wizji z raportu „Logistyka 2040”, poszukując odpowiedzi na pytanie, co możemy zrobić, by uniknąć czarnego scenariusza.
Wyzwania ostatnich lat pokazały, jak ważną rolę w gospodarce międzynarodowej pełni branża logistyczna. Pandemia, wojna w Ukrainie czy spowolnienie ekonomiczne mocno zachwiały fundamentami znanego nam świata, ale również wyraźnie pokazały znaczenie logistyki jako kluczowego elementu funkcjonowania gospodarki. Już teraz logistyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi krajowych systemów ekonomicznych.
Jak wskazuje raport MIK Polskiego Instytutu Ekonomicznego, opublikowany w styczniu br., transport i magazynowanie pozostają jednymi z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, przyczyniając się do około 6 proc. polskiego PKB. Ponadto sektor logistyczny zapewnia zatrudnienie dla około 6 proc. polskiej siły roboczej. Te liczby potwierdzają istotną rolę logistyki w kształtowaniu polskiego rynku pracy i ekonomii. Co więcej, eksperci podkreślają, że niezależnie od rozwoju wydarzeń rola branży TSL będzie nieustannie rosła. Wynika to z jej niezastąpionego znaczenia w zapewnianiu efektywnego przepływu towarów i usług na globalnym rynku.
Próby prognozowania przyszłości
Wielu ekspertów z branży zastanawiało się, jak ta rola może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta