Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozmawiajmy o wojnie

25 maja 2023 | Opinie | Karel Řehka
autor zdjęcia: Min. Obrony Czech
źródło: Rzeczpospolita

Przed 24 lutego mieliśmy tendencję do przeceniania wojskowej siły Rosji, dziś – do jej lekceważenia. Takie myślenie jest niebezpieczne – pisze szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej.

Rosyjska agresja oznacza, że czas się obudzić. Od 2007 r. Władimir Putin wskazywał poprzez swoje słowa i czyny, że Rosja nie będzie akceptowała obecnego ładu międzynarodowego. Nie uznaje także suwerenności i swobodnej woli słabszych militarnie krajów. Aby realizować swoje interesy, Rosja nie waha się użyć siły militarnej tam, gdzie ujdzie jej to na sucho lub cena nie będzie zbyt wysoka, jak w przypadku Gruzji oraz Krymu. Jej agresywność i nieprzewidywalność rośnie. Wojnę o podbój Ukrainy określa jako konflikt z NATO oraz całym Zachodem. Nazywa nas wrogami i tak też nas traktuje.

Przed 24 lutego mieliśmy tendencję do przeceniania wojskowej siły Rosji, dziś mamy tendencję do tego, by ją lekceważyć. Takie myślenie jest niebezpieczne. Rosja nadal dysponuje istotnym potencjałem wojskowym. Inwazja sprawia, że jest zajęta i osłabiona. Jednak osłabiona Rosja niekoniecznie oznacza mniej niebezpieczną Rosję. Może być wręcz odwrotnie. Rosja intensywnie pracuje nad odnowieniem i wzmocnieniem swojego arsenału, a ma potencjał, by to osiągnąć. Generuje to dla nas jasne zadanie: natychmiast musimy zacząć wzmacniać naszą własną obronę. Czas jest ograniczony. Nawet jakbyśmy mieli na to dziesięć lat, byłby to raczej sprint niż maraton.

Co oznaczałby konflikt z NATO

Czy Władimir Putin chce wojny z najsilniejszym sojuszem obronnym świata? Najprawdopodobniej nie teraz, jednak nie mamy powodu, by się cieszyć....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament