Zdrowa komunikacja przy pracy zdalnej to podstawa
Zaledwie od kilku tygodni obowiązują nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Są również inne zmiany, na których zyskali rodzice i opiekunowie. A osoby dopiero startujące zawodowo mogą mieć większą pewność zatrudnienia. Na pytania związane z tymi zagadnieniami odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat, ekspert prawa pracy.
∑ Pierwsze tygodnie obowiązywania kodeksowych przepisów o pracy zdalnej już za nami. Czy to dobre regulacje?
Pracodawcy i pracownicy oswoili już formę wykonywania pracy na odległość w czasie pandemii koronawirusa. Co prawda oszczędnych regulacji covidowych nie sposób porównać z precyzyjnie i szczegółowo obecnie rozpisanymi przepisami w tym zakresie, ale jestem przekonany, że egzamin z pracy zdalnej w naszym kraju już jest za nami.
∑ Jakie największe problemy, trudności zgłaszają pracodawcy po 7 kwietnia 2023 r., kiedy weszły w życie kodeksowe przepisy o pracy zdalnej?
Obecnie problemy z tą formą zatrudnienia podzieliłbym na dwie grupy.
Pierwsza z nich dotyczy kwestii formalno-prawnych, czyli tego, aby prawidłowo sporządzić dokumenty, które są źródłem pracy zdalnej. W grę wchodzą tu regulaminy pracy zdalnej, wiele dokumentów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych, w tym też danych osobowych. Jakość prawna tych dokumentów jest niezwykle ważna, zważywszy na wymóg całkowitej legalności uprawiania tej formy zatrudnienia. Ocenie prawnej poddawane są treści uzgodnień z pracownikami, właściwie sporządzanych oświadczeń pracowników o ich wiedzy na temat bhp oraz zapewnienia o przestrzeganiu tych warunków w miejscach, gdzie będą wykonywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta