Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowa komunikacja przy pracy zdalnej to podstawa

25 maja 2023 | Kadry i Płace | rp.pl

Zaledwie od kilku tygodni obowiązują nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Są również inne zmiany, na których zyskali rodzice i opiekunowie. A osoby dopiero startujące zawodowo mogą mieć większą pewność   zatrudnienia. Na pytania związane z tymi zagadnieniami odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat, ekspert prawa pracy.

∑ Pierwsze tygodnie obowiązywania kodeksowych przepisów o pracy zdalnej już za nami. Czy to dobre regulacje?

Pracodawcy i pracownicy oswoili już formę wykonywania pracy na odległość w czasie pandemii koronawirusa. Co prawda oszczędnych regulacji covidowych nie sposób porównać z precyzyjnie i szczegółowo obecnie rozpisanymi przepisami w tym zakresie, ale jestem przekonany, że egzamin z pracy zdalnej w naszym kraju już jest za nami.

∑ Jakie największe problemy, trudności zgłaszają pracodawcy po 7 kwietnia 2023 r., kiedy weszły w życie kodeksowe przepisy o pracy zdalnej?

Obecnie problemy z tą formą zatrudnienia podzieliłbym na dwie grupy.

Pierwsza z nich dotyczy kwestii formalno-prawnych, czyli tego, aby prawidłowo sporządzić dokumenty, które są źródłem pracy zdalnej. W grę wchodzą tu regulaminy pracy zdalnej, wiele dokumentów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych, w tym też danych osobowych. Jakość prawna tych dokumentów jest niezwykle ważna, zważywszy na wymóg całkowitej legalności uprawiania tej formy zatrudnienia. Ocenie prawnej poddawane są treści uzgodnień z pracownikami, właściwie sporządzanych oświadczeń pracowników o ich wiedzy na temat bhp oraz zapewnienia o przestrzeganiu tych warunków w miejscach, gdzie będą wykonywać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament