Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczestnik PPK może podlegać ubezpieczeniom dobrowolnie

25 maja 2023 | Kadry i Płace | Joanna Gawęda

Zmiana tytułu do ubezpieczeń uczestnika PPK albo charakteru ubezpieczeń z obowiązkowego na dobrowolne nie stanowi podstawy do zaprzestania naliczania za niego wpłat do pracowniczego plany kapitałowego.

Zmiana tytułu do ubezpieczeń społecznych uczestnika pracowniczego planu kapitałowego nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku naliczania wpłat do PPK od wypłacanego mu wynagrodzenia. Podmiot ten powinien naliczać wpłaty do PPK również w okresie, w którym uczestnik PPK ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega dobrowolnie, a nie obowiązkowo.

Charakter ubezpieczeń

Uczestnikiem PPK jest osoba fizyczna, mająca ukończony 18. rok życia, dla której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK. Dla statusu uczestnika PPK – inaczej niż w przypadku osoby zatrudnionej – bez znaczenia pozostaje tytuł do ubezpieczeń czy zmiana podlegania ubezpieczeniom z obowiązkowego na dobrowolne. Podobnie jest z późniejszą rezygnacją z dokonywania wpłat do PPK, która dla uczestnika PPK oznacza jedynie zawieszenie dokonywania wpłat do programu.

Obowiązki podmiotu zatrudniającego

W związku z tym, że zmiana – w okresie uczestnictwa w PPK – podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obowiązkowego na dobrowolne lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament