Szersza informacja o warunkach zatrudnienia
FORMALNOŚCI | Pracownika trzeba obecnie informować również o odpoczynku i szkoleniach
Dla osiągnięcia przejrzystości i przewidywalności warunków zatrudnienia postulowanych przez dyrektywę 2019/1152 kluczowe było wprowadzenie wyraźnego obowiązku pracodawcy informowania pracowników o zasadniczych aspektach stosunku pracy. Zmiana w tym zakresie polega z jednej strony na ujęciu tego obowiązku w wyliczeniu podstawowych obowiązków pracodawcy oraz rozszerzeniu listy wykroczeń przeciwko prawom pracowników o nieinformowanie ich w terminie o warunkach zatrudnienia lub ich zmianie.
Termin doręczenia
Zgodnie z aktualnym, znowelizowanym brzmieniem kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi podstawową informację o obowiązujących go warunkach zatrudnienia w ciągu pierwszych 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Poprzednio obowiązujące przepisy nakazywały dopełnić tego obowiązku w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę. Taka zmiana usunęła wątpliwości, które powstawały w przypadku umów zawieranych z dużym wyprzedzeniem, gdy dzień rozpoczęcia pracy był odroczony w czasie. Ponadto pracodawca kontynuujący zatrudnienie pracownika po kolejnych umowach terminowych nie musi już ponawiać informacji, podpisując kolejne umowy.
W celu wdrożenia przepisów unijnych wprowadzono do kodeksu pracy dodatkowy obowiązek informowania pracownika o kwestiach dotyczących zabezpieczenia społecznego. Taką informację pracodawca przekazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta