Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szersza informacja o warunkach zatrudnienia

25 maja 2023 | Poradnik prawny RZ | ZUZANNA MARCHLEWSKA

FORMALNOŚCI | Pracownika trzeba obecnie informować również o odpoczynku i szkoleniach

Dla osiągnięcia przejrzystości i przewidywalności warunków zatrudnienia postulowanych przez dyrektywę 2019/1152 kluczowe było wprowadzenie wyraźnego obowiązku pracodawcy informowania pracowników o zasadniczych aspektach stosunku pracy. Zmiana w tym zakresie polega z jednej strony na ujęciu tego obowiązku w wyliczeniu podstawowych obowiązków pracodawcy oraz rozszerzeniu listy wykroczeń przeciwko prawom pracowników o nieinformowanie ich w terminie o warunkach zatrudnienia lub ich zmianie.

Termin doręczenia

Zgodnie z aktualnym, znowelizowanym brzmieniem kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi podstawową informację o obowiązujących go warunkach zatrudnienia w ciągu pierwszych 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Poprzednio obowiązujące przepisy nakazywały dopełnić tego obowiązku w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę. Taka zmiana usunęła wątpliwości, które powstawały w przypadku umów zawieranych z dużym wyprzedzeniem, gdy dzień rozpoczęcia pracy był odroczony w czasie. Ponadto pracodawca kontynuujący zatrudnienie pracownika po kolejnych umowach terminowych nie musi już ponawiać informacji, podpisując kolejne umowy.

W celu wdrożenia przepisów unijnych wprowadzono do kodeksu pracy dodatkowy obowiązek informowania pracownika o kwestiach dotyczących zabezpieczenia społecznego. Taką informację pracodawca przekazuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament