Produkcja wodoru stabilizatorem systemu energetycznego
Duża moc zielonej energii wpływa na redukcję emisji CO2, jednak zwiększa jednocześnie niestabilność pracy całego systemu energetycznego. Rozwiązaniem może być produkcja wodoru z nadmiarowej energii.
Przyjmując standardowe dla kraju warunki pogodowe, można dowieść, że w drugim i trzecim kwartale farma fotowoltaiczna produkuje trzy czwarte rocznej produkcji energii, aby na kwartały pierwszy i czwarty pozostawić ćwierć produkcji rocznej. Średniomiesięczny poziom produkcji w szczytowych miesiącach czerwcu i lipcu kontrybuuje do produkcji rocznej farmy PV w wysokości po ok. 15 proc.
W modelach prognostycznych farm przyjmuje się szacowane regionalnie poziomy nasłonecznienia. Na użytek niniejszego modelu przyjęliśmy uśredniony dla kraju poziom, nieco ponad 1700 godzin słonecznych w roku, którego rozkład miesięczny kształtuje się zgodnie z profilem pagórka, w którym szczyt przypada na okres letni.
Analizując średnioroczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta