Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

DeSantis wkracza na pole walki

25 maja 2023 | Świat | Aleksandra Słabisz
Ron DeSantis stał się rozpoznawalny w całej Ameryce, gdy sprzeciwił się restrykcjom pandemicznym
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Ron DeSantis stał się rozpoznawalny w całej Ameryce, gdy sprzeciwił się restrykcjom pandemicznym

Republikański gubernator Florydy ogłosił w środę w rozmowie z Elonem Muskiem start w wyborach prezydenckich.

Ron DeSantis od dawna uważany był za jednego z głównych kontrkandydatów Donalda Trumpa w zbliżających się prawyborach prezydenckich. Od miesięcy badania opinii publicznej szacują jego popularność w stosunku do Trumpa i analizują szanse na wygraną z Joe Bidenem, choć gubernator unikał odpowiadania bezpośrednio na pytania, czy będzie się ubiegał o najwyższy urząd.

Od dawna jednak jest gotowy do startu w wyborach. – Jest trzech liczących się kandydatów: ja, Trump i Biden. Tylko ja i Biden mamy szansę na wygraną – stwierdził z przekonaniem w niedawnej rozmowie ze donorami.

O lokalnych politykach nie często słyszą mieszkańcy innych stanów. O młodym, obecnie 44-letnim, Ronie DeSantisie cała Ameryka usłyszała już w czasie pandemii. Kilka tygodni po początkowych lockdownach DeSantis wyłamał się z zaleceń ekspertów i – w imię ratowania lokalnej gospodarki oraz obrony wolności osobistych – postanowił zlikwidować pandemiczne obostrzenia.

Eksperci załamywali ręce, ale konserwatywni Amerykanie zaczęli postrzegać go jako bohatera, który Florydę przekształca w „stan wolności” i masowo migrować do „słonecznego stanu”. Potem wytoczył batalię „lewicowym wyzwaniom” i stał się czołowym głosem w „wojnach kulturowych”,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament