Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większość Unii nie chce już weta

25 maja 2023 | Pierwsza strona | Jędrzej Bielecki

11 państw zamieszkanych przez dwie trzecie ludności Wspólnoty opowiada się za zniesieniem wymogu jednomyślności przy podejmowaniu decyzji w sprawach zagranicznych przez Radę UE.

Z ideą rezygnacji z weta w tym obszarze wystąpił latem 2022 r. kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jego zdaniem to warunek, aby Unia mogła skutecznie reagować na zagrożenie ze strony Rosji, a w przyszłości była zdolna przyjąć do swojego grona Ukrainę. Do takiej wizji przyłączyły się czołowe kraje, w tym Francja, Włochy czy Holandia. Teraz przejmująca od 1 lipca przewodnictwo w UE Hiszpania zapowiada, że podejmie starania, aby wprowadzić ją w życie.

Na krótką metę to niemożliwe. Wymagałoby zmiany europejskich traktatów, do czego potrzebna jest jednomyślna zgoda krajów członkowskich. Jednak zwolennicy weta, w tym Polska, mogą znaleźć się w mniejszości. Tym bardziej że blokując nowe pakiety sankcji na Rosję, Viktor Orbán stawia problem na ostrzu noża. Jest możliwe, że skończy się kompromisem: zniesieniem weta w ograniczonym obszarze polityki zagranicznej.

Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament