Długość okresu próbnego zależy od planów szefa
WARUNKI | Czas, na jaki można zawrzeć umowę próbną, zależy od intencji pracodawcy co do dalszego zatrudnienia
Celem umowy o pracę na okres próbny jest sprawdzenie kwalifikacji i przydatności pracownika do wykonywania określonej pracy. Taka umowa ma więc charakter pomocniczy wobec przyszłego zatrudnienia. Dlatego też, wdrażając unijne przepisy, ustawodawca powiązał dopuszczalne okresy trwania umów na okres próbny z tym, jaką długość zatrudnienia pracodawca może zaoferować po okresie próbnym. Założeniem jest bowiem, aby zaangażowanie pracownika na tym rodzaju umowy odpowiadało oczekiwanym korzyściom w przyszłości. Czas trwania okresu próbnego ma więc być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy i do charakteru prac. Z drugiej strony wprowadzono natomiast możliwość przedłużenia okresu próbnego ponad trzy miesiące, aby umożliwić stronom efektywne wykorzystanie całego tego okresu.
Maksymalny czas
Długość umowy na okres próbny zależy aktualnie od intencji pracodawcy co do dalszego zatrudnienia. Jeśli pracodawca może zaoferować pracownikowi, który pozytywnie przejdzie okres próby, zatrudnienie na czas nieokreślony lub na co najmniej 12 miesięcy, wówczas może zawrzeć umowę na okres próbny trwający trzy miesiące.
Jeżeli dostępne u pracodawcy jest zatrudnienie tylko na krótsze okresy, umowę na okres próbny może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta