Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długość okresu próbnego zależy od planów szefa

25 maja 2023 | Poradnik prawny RZ | ZUZANNA ZAKRZEWSKA

WARUNKI | Czas, na jaki można zawrzeć umowę próbną, zależy od intencji pracodawcy co do dalszego zatrudnienia

Celem umowy o pracę na okres próbny jest sprawdzenie kwalifikacji i przydatności pracownika do wykonywania określonej pracy. Taka umowa ma więc charakter pomocniczy wobec przyszłego zatrudnienia. Dlatego też, wdrażając unijne przepisy, ustawodawca powiązał dopuszczalne okresy trwania umów na okres próbny z tym, jaką długość zatrudnienia pracodawca może zaoferować po okresie próbnym. Założeniem jest bowiem, aby zaangażowanie pracownika na tym rodzaju umowy odpowiadało oczekiwanym korzyściom w przyszłości. Czas trwania okresu próbnego ma więc być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy i do charakteru prac. Z drugiej strony wprowadzono natomiast możliwość przedłużenia okresu próbnego ponad trzy miesiące, aby umożliwić stronom efektywne wykorzystanie całego tego okresu.

Maksymalny czas

Długość umowy na okres próbny zależy aktualnie od intencji pracodawcy co do dalszego zatrudnienia. Jeśli pracodawca może zaoferować pracownikowi, który pozytywnie przejdzie okres próby, zatrudnienie na czas nieokreślony lub na co najmniej 12 miesięcy, wówczas może zawrzeć umowę na okres próbny trwający trzy miesiące.

Jeżeli dostępne u pracodawcy jest zatrudnienie tylko na krótsze okresy, umowę na okres próbny może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament