Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfryzacja naszych firm wreszcie przyspieszyła

25 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Technologiczny dystans między unijnymi a amerykańskimi przedsiębiorstwami szybko się kurczy. Spora w tym zasługa polskich firm, które wyraźnie zintensyfikowały wdrażanie innowacji.

Zaawansowane technologie, jak robotyka, internet rzeczy, druk 3D czy drony, coraz częściej pojawiają się w działalności przedsiębiorstw nad Wisłą. O ile standardem zaczynają być takie rozwiązania jak chmura, systemy CRM czy chatboty, o tyle i w tych bardziej innowacyjnych segmentach nie mamy czego się wstydzić. Polskie firmy są już powyżej unijnej średniej w kontekście wykorzystania w biznesie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy analityki dużych zbiorów danych (Big Data) – wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Z kolei sama UE szybko niweluje dystans technologiczny między firmami na Starym Kontynencie a tymi w USA. Od 2019 r. różnica w cyfrowym zaawansowaniu względem przedsiębiorstw zza oceanu stopniała z 11 do ledwo 2 proc.

Pandemia, wojna i bot

Motorem w latach 2020–2021 stała się pandemia. W reakcji na koronawirusa prawie 60 proc. dużych oraz ok. 40 proc. średnich i małych firm w Polsce zwiększyło swój poziom cyfryzacji. – Covid-19 i wojna w Ukrainie pokazały, że rozwój cyfryzacji jest wymogiem naszych czasów i jednym z głównych wyzwań. Od zaawansowanej cyfryzacji zależy nasze bezpieczeństwo, rozwój zielonych projektów i co za tym idzie – rozwój gospodarczy – komentuje Teresa Czerwińska,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12579

Wydanie: 12579

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament