Zmiany potrzebują czasu
Niezmienność składu orzekającego a niezawisłość sędziowska.
Do Sejmu RP 9 maja 2023 r. wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy dotyczy umożliwienia przeprowadzanie posiedzeń zdalnych w postępowaniu cywilnym; usprawnienia procedur dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądowych; usprawnienia procesu zarządzania systemami informatycznymi w sądach; rozszerzania zakresu funkcjonowania Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych na sprawy karne, a także wprowadzenia rozwiązań, które w ocenie projektodawców mają usprawnić i przyspieszyć postępowanie karne na etapie jurysdykcyjnym.
Czas ma znaczenie
Wprowadza on jednak pewne szczególne rozwiązania, jak chociażby odstępstwo od zasady niezmienności składu sędziowskiego. W ocenie projektodawcy art. 402 oraz art. 404 k.p.k., normujące instytucję przerwy w rozprawie oraz odroczenia rozprawy, w dotychczasowym brzmieniu przesądzają o niemożności jej kontynuowania w przypadku jakichkolwiek zmian w składzie orzekającym, i to również wtedy, gdy sprawa jest rozpoznawana w składzie kolegialnym. Rozwiązanie to, często uzasadniane skrajnie rozumianą zasadą bezpośredniości, stanowi niewystępującą w innych procedurach sądowych swoistość procesu karnego, skutkującą negatywnymi konsekwencjami dla stron i innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta