Gra w zielone. Dobre domy dla pokoleń
| Na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie zużycia energii i wody stawia obecnie zrównoważone budownictwo. To także coraz częstsze podejście do projektowania, budowania i eksploatacji, które minimalizuje wpływ budynków na środowisko naturalne, zapewniając przy tym zdrowe i przyjazne dla mieszkańców przestrzenie.
Poprawa jakości środowiska naturalnego zależy od wyborów inwestycyjnych i konsumenckich oraz regulacji administracyjnych. Choć oczywiście różne są skala wpływu i szybkość oddziaływania, to konieczne jest zaangażowanie i współpraca wszystkich zainteresowanych – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Budownictwo musi być bardziej eko
Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną polskiego społeczeństwa, bardziej wymagającymi przepisami prawa czy zwiększającymi się kosztami energii branża nieruchomości zwraca coraz częściej swoją uwagę na koncepcję zrównoważonego budownictwa.
Sektor budownictwa dostarcza od 5 do 10 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w każdym kraju na świecie. I często jest głównym pracodawcą, z 10-proc. zatrudnieniem. A z drugiej strony ta branża jest odpowiedzialna za zużycie 40 proc. energii, 50 proc. wszystkich naturalnych zasobów i 60 proc. powstających odpadów. Dlatego zrównoważony sektor budowlany jest kluczem będącym w stanie doprowadzić do redukcji globalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta