Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo Sfinksa

07 czerwca 2023 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Dlaczego prokonsumenckie podejście sądów nie zapewnia ochrony przewidzianej w Dyrektywie 93/13.

Podstawą ochrony kredytobiorców walutowych stało się unieważnianie zawartych przez nich kredytów. Kredytobiorcy nazywani „frankowiczami” mają swoją stronę w Wikipedii, gdzie opisano ich problemy, stowarzyszenia, a nawet obietnice niedotrzymane przez polityków. Problem frankowy zamienia się w kryzys frankowy, pozwy zalewają sądy i zagrażają nie tylko bankom. Kiedy 3 października 2019 r. wyrokiem TSUE w sprawie państwa Dziubaków C-260/18 doszło do przełomu – ruszył przemysł kopiowania pozwów według wskazówek Trybunału.

Zwycięska formuła znajduje naśladowców, co powinno skłonić do refleksji banki, a ustawodawcę do działania. Tak się jednak nie dzieje, bo wskazówki TSUE są w istocie przypadkowe i tylko pretekstem prowadzą do sukcesu niektórych kredytobiorców. Zapisy pozwalające jednostronnie ustalać kurs wymiany (spread) są wadliwe, ale nie stanowią o istocie abuzywności kredytów walutowych.

Problem przedstawiony TSUE w sprawie 520/21 został rozwiązany przed zadaniem pytania

Istotą sprawy przedstawionej TSUE jest problem tzw. spreadu, rozwiązany jeszcze przed postawieniem pytania Trybunałowi, ustawą z 29 lipca 2011 r. (DzU 2011.165.984) o zmianie prawa bankowego, oraz w art. 358 § 2 k.c. po nowelizacji obowiązującej od 9 stycznia 2009 r. Po zmianie art. 69 prawa bankowego (weszła w życie 26 sierpnia 2011 r.) kredyty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12590

Wydanie: 12590

Spis treści
Zamów abonament