Wiele spółek ma wysokie zyski i podzieli się nimi z akcjonariuszami
GIEŁDA | Kilkadziesiąt firm notowanych na warszawskim parkiecie zaoferuje dwucyfrową stopę dywidendy
Solidne spółki regularnie płacące dywidendę zyskują na znaczeniu szczególnie w okresie rynkowych zawirowań. A z czymś takim mamy do czynienia już od 2020 r.
– Inwestorzy zainteresowani dywidendami nie będą mieli powodów do narzekania w 2023 r. W roku ubiegłym wyniki firm notowanych na polskim parkiecie były bardzo solidne. A to w połączeniu z relatywnie niskimi wycenami wielu spółek podbija oferowane stopy dywidendy – podkreśla Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.
Jak dodaje, w zeszłym roku sytuacja rynkowa sprzyjała przede wszystkim spółkom z sektora energetycznego, przemysłowego i nieruchomościowego. Dwa pierwsze sektory zdołały wykorzystać wpływ perturbacji będących pokłosiem wojny w Ukrainie, która wywoła panikę na rynku energetyczno-surowcowym.
– Ważnym czynnikiem kreującym popyt na surowce było też otwieranie się chińskiej gospodarki po okresie pandemii. Z kolei wyniki spółek z rynku nieruchomości były napędzane przede wszystkim rozliczaniem projektów z lat poprzednich – wskazuje analityk.
Miliardy od największych spółek
Podzielenie się zyskami zapowiedziało już w sumie ponad 150 spółek (z rynku głównego i NewConnect). Jej wielkość można oceniać, biorąc pod uwagę wypłacaną kwotę lub stopę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta