Małoletni pod ochroną kodeksu wykroczeń
W przestrzeni prawnokarnej funkcjonują przepisy, których zadaniem jest przeciwdziałanie niepożądanym i bardzo szkodliwym zachowaniom wobec najmłodszych.
Środki masowego przekazu dość regularnie donoszą o przypadkach nieodpowiedzialnego zachowania się rodziców względem swoich dzieci. Przypadki takie mogą być poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia.
Pod parasolem przepisów
W artykule Agaty Łukaszewicz zatytułowanym „Rodzicom za brak zdrowego rozsądku może grozić 5 lat więzienia” („Rzeczpospolita” z 8 maja 2023 r.) autorka podała przykład rodzica, który poszedł w góry z dziećmi (osiem i dziewięć lat) pomimo ostrzeżeń pogodowych, w następstwie czego interweniowali ratownicy TOPR, oraz innego rodzica, który pozwolił dzieciom na kąpiel w morzu przy wywieszonej czerwonej fladze. W przestrzeni prawnokarnej funkcjonują przepisy, których zadaniem jest przeciwdziałanie takim niepożądanym i bardzo szkodliwym zachowaniom. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj przepisy kodeksu karnego takie jak art. 160, art. 210 czy art. 211. Wskazane normy prawne były przedmiotem wielokrotnej i dogłębnej analizy zarówno doktryny, jak i orzecznictwa. W tym kontekście warto przypomnieć, że część zachowań niebezpiecznych względem małoletnich penalizowana jest także przez kodeks wykroczeń.
Obserwując rzeczywistość, często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z nich narażających dzieci na ujemne konsekwencje, zwłaszcza zdrowotne, realizuje znamiona wykroczeń. W rozdziale XII k.w. zatytułowanym „Wykroczenia przeciwko osobie”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta