Kierowcy też nie można zabronić dodatkowej pracy
Pracodawca nie może zakazać podwładnemu podjęcia zatrudnienia w innej firmie, chyba że jest ona konkurencją. Ta reguła działa również w transporcie, ale szoferzy są ograniczeni czasem pracy.
∑ Czy nowe zapisy w kodeksie pracy pozwalające pracownikowi na łączenie dwóch etatów obejmują również kierowców? Martwię się, że jeśli zatrudniony u mnie kierowca podejmie dodatkową pracę w transporcie, będzie to skutkowało jego przemęczeniem i ryzykiem wypadku. Do tej pory miałem w umowach zapis o karach umownych w razie wykonywania pracy w innej firmie. Czy muszę je zmienić? – pyta czytelnik.
Do kierowców mają zastosowanie odrębne przepisy. Ich tygodniowy czas pracy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy, także w przypadku zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy.
Nowe regulacje
Art. 261 kodeksu pracy przewiduje prawo pracownika do równoległego zatrudnienia poprzez wprowadzenie zakazu zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy. Wyjątki od tej zasady przewidziano dwa:
∑ w razie zawarcia umowy o zakazie konkurencji (z art. 1011 § 1 k.p.) lub
∑ jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej.
Stanowi on wdrożenie art. 9 ust. 1. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta