Azja potrzebuje więcej inwestycji w alternatywne białka
Nadchodzące dekady przyniosą spore zmiany na rynkach zamienników produktów odzwierzęcych. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zrealizować celów klimatycznych.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Asia Research and Engagement (ARE), alternatywy dla mięsa i nabiału będą musiały wkrótce zostać przyjęte w krajach azjatyckich na masową skalę. Główną przyczyną jest konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji żywności.
„Promowanie alternatywnych białek i ograniczanie spożycia mięsa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa klimatu i [rynku] białka w Azji” – czytamy w badaniu.
Poważne wyzwanie czeka z pewnością Chiny, będące największym na świecie konsumentem żywności oraz największym globalnym producentem mięsa. Według danych Carbon Brief, w 2019 roku chiński sektor żywności wygenerował 1,9 mld ton ekwiwalentu CO2, czyli mniej więcej równowartość rocznych emisji Rosji. Choć kraj produkuje ogromne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta