Wyrok TSUE a waloryzacja kapitału
Czy w świetle niedawnego orzeczenia Trybunału w Luksemburgu banki na pewno nie mogą dochodzić żadnych roszczeń od kredytobiorców?
Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-520/21 orzekł, że banki nie mogą dochodzić od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału wypłaconego w wykonaniu umowy kredytu, która następnie została uznana za nieważną z powodu występowania w niej nieuczciwych postanowień umownych. Nie wykluczył jednocześnie możliwości dochodzenia takich roszczeń przez samych konsumentów.
Przeprowadzone przez Trybunał rozważania zostały jednak ograniczone wyłącznie do kwestii dochodzenia przez banki rynkowego wynagrodzenia za udostępniony konsumentom kapitał i nie przesądzają jednoznacznie, czy zwrot wypłaconego w wykonaniu umowy kredytu ma odpowiadać jego sumie nominalnej czy też realnej wartości tego kapitału, uwzględniającego zmianę wartości pieniądza w czasie.
Kwestia ta wydaje się szczególnie istotna w kontekście długoterminowego charakteru zobowiązań kredytowych oraz wysokiego stopnia inflacji w ostatnich latach, powodujących znaczną rozbieżność pomiędzy sumą nominalną środków wypłaconych konsumentom przez banki przy zawieraniu umów w pierwszej dekadzie XXI w. a ich realną wartością w dniu dokonania rozliczeń.
Istotne różnice
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest sądowa waloryzacja świadczeń. Między wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z kapitału a waloryzacją występuje bowiem wiele istotnych różnic....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta