Workation nie zawsze bezpieczne
Połączenie pracy zdalnej i wakacji jest coraz bardziej popularne wśród pracowników. Przed wydaniem na nią zgody, pracodawca powinien jednak przeanalizować wiążące się z tym ryzyka.
Praca zdalna stała się nieodłącznym elementem współczesnego rynku pracy. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami pracowników pojawił się nowy trend, który zdobywa coraz większą popularność – workation. To innowacyjne połączenie słów „work” (praca) i „vacation” (urlop) idealnie oddaje istotę tego zjawiska.
Workation to okazja do pracy z dowolnego miejsca na świecie połączona z korzystaniem z wakacyjnej atmosfery. Czy jednak praca zdalna w trakcie pobytu za granicą jest tak łatwa, jak się wydaje, zwłaszcza w kontekście nowej regulacji o pracy zdalnej?
Należy zdawać sobie sprawę z różnych aspektów i kwestii prawnych związanych z workation, o które pracodawca powinien zadbać przed wyrażeniem zgody na tzw. workation swojego pracownika.
Uzgodnione miejsce
Same przepisy dotyczące pracy zdalnej nie ograniczają miejsca świadczenia pracy zdalnej wyłącznie do terytorium Polski.
Zgodnie z art. 6718 kodeksu pracy praca zdalna wykonywana jest w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Może to być tak adres zamieszkania pracownika,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta