Okres zatrudnienia na próbę wolno czasem przedłużyć aneksem
Klauzulę o przedłużeniu umowy na okres próbny o czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika można wprowadzić dopiero w czasie trwania tej absencji. To dla pracodawcy bezpieczniejsze rozwiązanie.
26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, na mocy której wdrożone zostały do polskiego porządku prawnego m.in. postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. W wyniku tej nowelizacji zmieniły się, i to w sposób istotny, zasady zawierania umów o pracę na okres próbny.
Nowe zasady
W stanie prawnym obowiązującym do 25 kwietnia 2023 r. umowę na okres próbny zawierało się na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Ponowne zawarcie takiej umowy z tym samym pracownikiem było możliwe w dwóch przypadkach:
∑ jeżeli pracownik miał być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy,
∑ po upływie co najmniej trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik miał być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.
W tym ostatnim przypadku dopuszczalne było jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Nowelizacja nie zmodyfikowała maksymalnego okresu próby – nadal wynosi on trzy miesiące. Nie zmienił się również cel zawierania umów na okres próbny – tak jak wcześniej jest nim sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta