Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie przed sądem pracy wygląda teraz inaczej

13 lipca 2023 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Od lipca 2023 r. zmieniły się zasady składania zażaleń na postanowienia wydane m.in. w sporach stron stosunku pracy. Nowe przepisy utrudniają ponadto składanie powtarzających się skarg o wznowienie postępowania, skarg na przewlekłość oraz wniosków o wyłączenie wszystkich sędziów.

Od 1 lipca 2023 r. nastąpiła największa od czterech lat zmiana procedury, która dotyczy także sporów pracodawców i pracowników przed sądami pracy. Dokonano jej ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw.

∑ Jakie zmiany następują w zakresie zaskarżania postanowień?

Tryb wnoszenia zażaleń zmienił się diametralnie na skutek nowelizacji, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. Postanowienia, poza nielicznymi wyjątkami, były uzasadniane tylko na wniosek. Dopiero po doręczeniu sentencji z uzasadnieniem można było zaskarżyć postanowienie. Wielu uczestników postępowań nie stosowało się do przepisów, czego skutkiem było odrzucanie zażaleń jako niedopuszczalnych.

Obecna nowelizacja jeszcze bardziej komplikuje te zasady. Od lipca 2023 r. sąd może doręczyć pracodawcy lub pracownikowi identycznej treści postanowienie w trzech wersjach obejmujących:

∑ wyłącznie sentencję postanowienia,

∑ sentencję uzupełnioną o zasadnicze powody rozstrzygnięcia oraz

∑ sentencję z uzasadnieniem.

Na zasadzie wyjątku obejmującego tylko nieliczne postanowienia teraz sąd sporządzi uzasadnienie także z urzędu. W pozostałych przypadkach po 30 czerwca 2023 r. pojawiła się natomiast fakultatywna opcja sporządzenia uzasadnienia przez sąd (bez wniosku strony) w sprawach, gdzie taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12620

Wydanie: 12620

Spis treści
Zamów abonament