Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należność za urlop może być podstawą wpłat do PPK

13 lipca 2023 | Kadry i Płace | Joanna Gawęda

Jeżeli pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe w wysokości wyższej niż limit wskazany w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, od nadwyżki ponad to ograniczenie musi naliczyć wpłaty na PPK.

W związku z trwającym już okresem urlopowym duża część pracowników otrzyma świadczenie urlopowe. Jeśli wysokość tego świadczenia nie będzie przekraczała kwoty limitu, czyli wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie będzie ono stanowiło podstawy naliczenia wpłat do PPK.

Podstawa obliczeń…

Wpłaty do PPK nalicza się od wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPK, tj. od wszystkich składników wynagrodzenia, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus), ale:

∑ bez zastosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz

∑ z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12620

Wydanie: 12620

Spis treści
Zamów abonament