Czy AI ma prawo uczyć się z ludzkich dzieł
Rodzi się pytanie, na ile można wykorzystywać czyjąś twórczość do udoskonalania programu, który będzie potrafił naśladować cudzy styl – mówi dr Michał Markiewicz, radca prawny.
Media obiegła niedawno informacja, że kanadyjska pisarka Mona Awad i jej amerykański kolega Paul Tremblay pozwali twórcę ChatuGPT. Uznali, że przedsiębiorstwo OpenAI złamało prawa autorskie, bo do „trenowania” sztucznej inteligencji wykorzystało treści ich książek. Jakie mają szanse na wygraną?
W ChatuGPT (i innych programach generatywnej sztucznej inteligencji) istotne jest rozdzielenie dwóch etapów. Jeden związany jest „uczeniem się” przez algorytm pewnych rozwiązań, schematów, sposobu kompozycji itp. Drugi zaś z udostępnianiem wytworów generowanych przez sztuczną inteligencję. W omawianej sprawie pozew wydaje się dotyczyć tego pierwszego (to znaczy: wykorzystania utworów napotrzeby „trenowania algorytmu”), jednak dowodem na takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta