Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poseł nie, mieszkaniec tak

18 lipca 2023 | Administracja i samorząd | Jakub Dorosz-Kruczyński

Czy poseł lub senator może brać udział w debacie nad raportem o stanie j.s.t.? Pytanie to pojawiło się w trakcie mijającego „sezonu sesji absolutoryjnych”.

Tak zwana „sesja absolutoryjna” uchodzi za najważniejszy, obok „sesji budżetowej” moment w rocznych pracach organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Na takich sesjach rozpatrywane są; sprawozdanie z wykonania budżetu za poprzedni rok, absolutorium oraz raport o stanie j.s.t..

W szczególności raport o stanie j.s.t. i debata nad nim są okazją do prowadzenia ożywionej dyskusji na temat działań organu wykonawczego j.s.t. w poprzednim roku.

Wprowadzona przepisami ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130 z późn. zm.) instytucja raportu o stanie gminy ma charakter ściśle polityczny. Głosy wyrażane w debacie nad raportem o stanie j.s.t. rzadko ograniczają się do samego dokumentu. Dyskutanci chętnie odnoszą się do działań piastunów organów wykonawczych j.s.t. oraz do ogólnej sytuacji jednostki. Szczególnie, w roku przedwyborczym, sam udział w debacie staje się okazją do zaprezentowania się potencjalnych kandydatów w wyborach.

Tego rodzaju praktyka polityczna powoduje, że debata nad raportem o stanie j.s.t. może być wykorzystana także przez lokalnego posła lub senatora. Dlatego też pojawia się pytanie, czy poseł lub senator może brać udział w debacie nad raportem o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12624

Wydanie: 12624

Spis treści
Zamów abonament