Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smartfona z elektronicznym dowodem trzeba pilnować

18 lipca 2023 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Przy kradzieży nie wystarczy wizyta na komisariacie. Trzeba użyć infolinii i blokować, co się da.

Nasze telefony są naszpikowane coraz to nowymi aplikacjami, które mają ułatwić życie. A co się stanie, kiedy taki telefon zgubimy lub zostanie nam skradziony? Nie wystarczy już zgłosić zdarzenia na policję. Dostęp np. do naszego dowodu osobistego może przysporzyć nam problemów.

Całe życie w telefonie

Aplikacja mObywatel pozwala na potwierdzenie tożsamości za pomocą smartfona. To również cyfrowy portfel z dokumentami i narzędzie do kontaktu z instytucjami publicznymi. Co zrobić, kiedy telefon z taką aplikacją zaginie?

Korzystając z mObywatela, można potwierdzić swoją tożsamość podczas: kontroli drogowej, załatwiania spraw w urzędach, w sądzie, u notariusza czy podpisywania umów (np. telekomunikacyjnych i rejestrowaniu karty SIM), a od 1 września także w bankach.

– W razie kradzieży lub utraty telefonu powinniśmy podjąć czynności, które uniemożliwią osobie będącej w posiadaniu aparatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12624

Wydanie: 12624

Spis treści
Zamów abonament