Firma w kryzysie. Jaki rodzaj restrukturyzacji będzie odpowiedni?
Wybór właściwego postępowania powinien zostać poprzedzony oceną przedsiębiorstwa oraz jego możliwości.
W ostatnich latach przedsiębiorcy mierzyli się z wieloma przeciwnościami. Począwszy od pandemii Covid-19 po inflację aż do konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Lockdown, przymusowe zamknięcie wielu przedsiębiorstw, odcięcie łańcucha dostaw. To wszystko spowodowało, że w obrocie gospodarczym funkcjonuje duża liczba przedsiębiorców, którzy znaleźli się na skraju niewypłacalności. Wielu z nich podejmuje decyzje o zgłoszeniu wniosku o upadłość, czy to jednak konieczne?
∑ Jakie są rodzaje restrukturyzacji?
W polskim obrocie prawnym funkcjonują cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych – postępowanie układowe, przyspieszone postępowanie układowe, sanacja oraz postępowanie o zatwierdzenie układu.
Powyższe rodzaje restrukturyzacji możemy podzielić na postępowania sądowe oraz pozasądowe. Do pierwszej grupy zaliczamy postępowanie układowe, przyspieszone postępowanie układowe i sanację. Postępowanie o zatwierdzenie układu natomiast ma formę postępowania pozasądowego.
∑ Jakie są cechy wspólne dla wszystkich rodzajów restrukturyzacji?
Postępowanie układowe, przyspieszone postępowanie układowe, sanacja oraz postępowanie o zatwierdzenie układu mają przede wszystkim wspólny cel, którym jest zawarcie układu z wierzycielami, a co za tym idzie naprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta