Uruchomienie produkcji nowych wyrobów
Uruchomienie produkcji nowych wyrobów powoduje określone konsekwencje na gruncie zarówno prawa bilansowego – w zakresie wyceny i ujęcia w ewidencji księgowej, jak i podatkowego – w zakresie ustalania podstawy opodatkowania.
Z uruchomieniem produkcji nowych wyrobów wiąże się konieczność poniesienia określonych wydatków w zakresie przeszkolenia pracowników, montażu odpowiednich maszyn i urządzeń, czy wytworzenia serii próbnej nowych produktów. W zależności od tego, czy kwota tych wydatków jest istotna, czy też nieistotna przedsiębiorstwo produkcyjne zamierzające uruchomić produkcję nowych wyrobów ujmuje ją w ciężar kosztów operacyjnych stosownie do planowanej wielkości nowej produkcji, względnie proporcjonalnie do upływu czasu albo też jednorazowo (o ile nie wpływa to negatywnie – zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor) – na sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy przedsiębiorstwa), dokonując następujących księgowań:
1.
7
Zarachowanie kosztów uruchomienia produkcji nowych wyrobów
Wn konto „Koszty według rodzajów”
Ma różne konta (np. konto „Rachunki bankowe”, konto „Rozrachunki z dostawcami”, konto „Pozostałe rozrachunki”, konto „Rozrachunki z pracownikami”, konto „Rozliczenie zakupu”, konto „Materiały”)
2.
7
Przeniesienie kosztów uruchomienia produkcji nowych wyrobów do rozliczenia w czasie
Wn konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”
Ma konto „Rozliczenie kosztów”
3.
7
Ujęcie kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta