Brak elementu negocjacyjnego nie przesądza o preferencji
Usługa operatora w zakresie długów polegających na oferowaniu inwestorom nabycia wierzytelności na platformie internetowej oraz pośredniczeniu w zawieraniu umów cesji wierzytelności z inwestorami jest zwolniona z podatku. Pod warunkiem, że działalność operatora prowadzi do zmian prawnych i finansowych pomiędzy zbywcą i nabywcą wierzytelności wynikających z istoty stosunku zobowiązaniowego z cesji.
Spór w sprawie dotyczył tego czy importowane od zagranicznego operatora uświadczenia można uznać za usługi pośrednictwa związane z długami, czyli za zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Z wniosku o interpretację w tym zakresie wynikał, że operator zobowiązał się świadczyć na rzecz podatniczki usługi pośrednictwa w zakresie długów polegające na oferowaniu inwestorom nabycia wierzytelności na platformie oraz pośredniczeniu w zawieraniu umów cesji wierzytelności z inwestorami. Do świadczenia tych usług operator wykorzystywał platformę internetową, dzięki której inwestorzy instytucjonalni lub osoby fizyczne posiadające wolne zasoby finansowe mają możliwość inwestowania w wierzytelności przysługujące zarejestrowanym firmom. W szczególności były to firmy z branży pożyczkowej, leasingowej lub faktoringowej.
Spółka uważała, że operator świadczy na jej rzecz usługę pośrednictwa finansowego w zakresie długów zwolnioną z VAT. Dlatego w jej ocenie import usług nie będzie się wiązał w powstaniem podatku VAT należnego.
Innego zdania był fiskus. W interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta