Podczas zawieszenia postępowanie administracyjne się nie toczy
W sytuacji, w której strona wniosła o zawieszenie postępowania, wniosek o jego podjęcie, nie musi być w ogóle umotywowany. Decyduje wyłącznie wskazanie samej woli zawieszenia przez stronę.
Różne życiowe okoliczności stają czasem na drodze do ciągłego, nieprzerwanego prowadzenia postępowania administracyjnego. Niektóre z tych okoliczności wymuszają na organach zawieszenie postępowania, inne dają jedynie taką możliwość.
Przepisy przewidują szereg obowiązków ciążących na organach administracji w związku z instytucją zawieszenia postępowania. Przedmiotowy artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z tymi obowiązkami.
Wstrzymanie biegu
Zawieszenie postępowania to po prostu wstrzymanie biegu toczącego się postępowania administracyjnego, przy czym nadal trwa stan zawisłości sprawy, a po ustaniu określonych powodujących zawieszenie przyczyn zawieszone postępowanie zostaje podjęte na nowo.
Podmiotem uprawnionym lub w określonych sytuacjach również zobowiązanym do zawieszenia postępowania jest organ prowadzący merytoryczne postępowanie administracyjne. Niedopuszczalne jest oczywiście zawieszenie postępowania, które już zostało zakończone ostateczną decyzją.
Zawieszenie postępowania wstrzymuje bieg terminów przewidzianych w kodeksie. Jednakże nieprawidłowe zawieszenie postępowania nie wpływa na przerwanie biegu terminu do załatwienia sprawy. Jeśli w ramach podstawowego terminu rozpoznania sprawa mogła być załatwiona w czasie krótszym niż termin maksymalny lub gdy organ w bezzasadny sposób przedłuża termin załatwienia sprawy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta