Zwrot podatku od środków transportowych
Zwrot podatku od środków transportowych wykorzystywanych w transporcie kombinowanym został ograniczony jedynie do transportu drogowo-kolejowego – wynika z wyroku NSA.
Tryb zwrotu podatku określa art. 11a ust. 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 70, dalej u.p.o.l.) to tzw. bezdecyzyjny tryb zwrotu podatku.
Zgodnie z tym przepisem dokonanie zwrotu następuje w gotówce lub na podany rachunek bankowy w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku bez konieczności wydawania decyzji podatkowej.
Powyższy tryb znajdzie zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy organ podatkowy nie będzie kwestionował zasadności złożonego wniosku zarówno w odniesieniu do wysokości żądanego zwrotu, jak i dokumentów potwierdzających wykonanie przewozu w ramach transportu kombinowanego.
Postępowanie i decyzja
W sytuacji gdy organ zakwestionuje złożony wniosek, wówczas powinien po przeprowadzeniu stosownego postępowania podatkowego wydać decyzję odmawiającą w całości albo w części zwrotu podatku w żądanej przez podatnika wysokości. Jest to jedyna dopuszczalna prawem forma zakończenia postępowania w sprawie zwrotu podatku w sytuacji niezasadności w całości lub części złożonego wniosku, a jednocześnie takie zakończenie postępowania umożliwia podatnikowi odwołanie się od decyzji do organu drugiej instancji, tj. samorządowego kolegium odwoławczego.
W przypadku gdy w danej sprawie tego rodzaju decyzja organu odwoławczego jest przedmiotem zaskarżenia, to aby umożliwić sądowi drugiej instancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta